Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva försäljningen av och driva handel med tobaksprodukter och tobaksutensilier samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 609 398 | 2 481 392 | 997 207 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 110 275 | 81 697 | 36 749 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 111 483 | 76 803 | 20 815 |
| Årets resultat (tkr) | 85 254 | 58 015 | 13 259 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 070 623 | 2 126 333 | 457 802 |
| Antal anställda | 293 | 277 | 164 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 609 398 | 2 481 392 | 997 207 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 110 275 | 81 697 | 36 749 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 111 483 | 76 803 | 20 815 |
| Årets resultat (tkr) | 85 254 | 58 015 | 13 259 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 30 003 | 44 944 | 2 257 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 040 620 | 2 081 388 | 455 545 |
| Tillgångar (tkr) | 1 070 623 | 2 126 333 | 457 802 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 87 558 | 60 303 | 16 289 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 983 065 | 2 066 029 | 441 514 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 070 623 | 2 126 333 | 457 802 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 14 166 | 9 153 | 8 922 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 9 082 | 4 675 | 2 419 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 230 387 | 171 518 | 116 713 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 109 858 | 79 696 | 56 597 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 85 000 | 58 000 | 14 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 293 | 277 | 164 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 15 732 | 8 958 | 6 081 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 241 | 957 | 1 126 |
| Vinstmarginal | 2.4% | 3.3% | 3.7% |
| Soliditet | 8.2% | 2.8% | 3.6% |
| Kassalikviditet | 105.5% | 100.1% | 96.6% |
Swedish Match Sales Sweden AB ingår i en koncern med 34 bolag. Moderbolag är Philip Morris SA och koncernmoderbolag är Philip Morris International Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva försäljningen av och driva handel med tobaksprodukter och tobaksutensilier samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.